حقیقت فرآوری زیتون سیاه

همه ما می دونیم که زیتون روی درخت به عمل میاد. پس چرا هیچوقت زیتون تازه از درخت چیده شده را توی سبد میوه فروشیا نمی بینیم؟ چرا زیتون همیشه توی آب نمک نگهداری میشه؟ راستی! می دونستین که زیتونای سیاه در واقع سبز هستند؟ همه چیزایی که شما در مورد این میوه روغنی می دونید ممکنه یک دروغ باشه!

در افسانه های یونان باستان آتنا الهه ی آگاهی، برای پیروزی در رقابت برای سرپرستی شهر آتن، درخت زیتون رو اختراع کرد و به عنوان نماد صلح و فایده بخشی به مردم هدیه داد و مردم هم به با افتخار اونو پذیرفتن. اما وقتی درخت زیتون برای چوب و روغنش مورد استفادس ، خب معلومه ک مزه میوه اش هم افتضاحه! مقصر اصلی یک ترکیب تلخ به نام اولئوروپین هست و زیتون های تازه به طرز وحشتناکی این ماده رو در خودشون دارن! تا 14 درصد از وزن زیتون!! فرآوری کنندگان حرفه ای زیتون و مصرف کنندگان خانگی سه راه دارن تا این اولئوروپین رو از زیتون خارج کنن. خوابوندن زیتون توی آب نمک و یا آب معمولی می تونه یواش یواش تلخی زیتون رو ازش بگیره ولی این روش شاید چند هفته طول بکشه!

راه سوم. میانبر شیمیایه! به این شکل که اونو در سدیم هیدروکسید می خوابونن سدیم هیدروکسید بیچاره معمولا بعنوان قلیا و برای درست کردن صابون شناخته شده است. اما همین سدیم هیدروکسید ترکیبات بسیار تلخ زیتون رو به ترکیبات کمتر تلخ مثل هیدروکسی تیروزول تبدیل میکنه. بسته به شرایط این فرایند در حدود یک هفته انجام میشه و تلخی زیتون از بین میره!! بعد از اینکه طی چند مرحله کامل با آب شسته شدن، در آب نمک نگهداری میشن و این کمک میکنه که زیتون ها تا زمان رسیدن به دست مصرف کنندگان سالم و تازه بمونن. اما سود ی تاثیر دیگه هم روی زیتونا داره!! این زیتون های کنسروی ک شما روی پیتزا می ریزید یا مثل بچه های کوچولو می کنید تو انگشتاتونو و باهاشون بازی می کنین! اینا از اول سیاه نیستن! زیتون های تازه، طیف رنگی متنوعی دارن ولی اینایی ک به دست من و شما میرسه مثل پوتین های چرمی مشکی از درخت نیفتادن! 

در قرن هجدهم زیتون بیشتر برای مصارف روغنی استفاده می شد. برای اولین بار یک کشاورز کالیفرنیایی به نام Freda Ehmann که نمی تونست زیتون هاشو به روغن تبدیل کنه و به یه روشی نیاز داشت تا این میوه های تلخشو بفروشه ، شروع به آزمایش هایی کرد ک نه تنها اونارو به حالت اولیه حفظ نمی کرد بلکه با اونا کاری می کرد ک خوشمزه تر بشن. همچنین اینکار زیتون هارو از رنگ سبز به سیاه تبدیل می کرد. اون این کارو با یه فرایندی انجام می داد. اکسیژن رو وارد بافت زیتون می کرد و وقتی اکسیژن با هیدروکسی تیروزول واکنش نشون میده، واکنش با بقیه ترکیب های زیتون هم شروع میشه و رنگدانه های مشکی و قهوه ای تیره تولید میکنن. این رنگدانه ها پایدار نیستن و با گذشت زمان چهره ی خال خالی و عجیبی مثل این گربه ی ناز پیدا میکنن! بنابراین پرورش دهندگان به کمک مواد مخصوص، رنگ سیاه زیتون رو پایدار میکنن. این زیتون های سیاه روی پیتزا همچنان یکه تازی میکنن. اگه در مورد دروغایی ک تاحالا در مورد زیتون شنیده بودید یه جوری شدین ولش کنین فقط از علم شیمی ممنون باشید که به شما این امکانو داده ک از اون لذت ببرید!!

با دوستات به اشتراک بزار!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

More To Explore